لاک ناخن

ماده‌ی های سمی در لاک‌های ناخن که باید مراقبشان باشید

اگر فکر می‌کنید که لاک زدن ناخن‌ها یک تفریح بی ضرر است، دوباره فکر کنید! اکثر برندهای لاک ناخن، در فرمول محصولاتشان از ترکیبات شیمیایی سمی که برای سلامتی خطرناک هستند استفاده می‌کنند. این مواد شیمیایی می‌توانند باعث اختلالات رشد در کودکان شوند، ناخن‌ها را بطور دائمی از بین ببرند، و حتی منجر به سرطان شوند! در مقاله‌ی امروز، ما لیستی از مواد شیمیایی خطرناکی که در لاک‌های ناخن وجود دارند و چگونگی اجتناب از آنها را بیان می‌کنیم.

 

 

مواد سمی لاک ماخن

دی بوتیل فتالات یا DBP

معمولا به صورت روانکننده استفاده می شود. این مایع روغنی است و بسیار فرار است ، پس به آسانی تبخیر نمی شود و برای جلوگیری از ترک خوردن لاک مورد استفاده قرار می گیرد.

دی بوتیل فتالات به گروهی از مواد شیمیایی فتالات تعلق دارد که می‌توانند بر سیستم غدد درون ریز تاثیر بگذارند و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. چطور؟ فتالات‌ها از نظر ساختاری، شبیه استروژن هستند. هنگامیکه فتالات، جذب جریان خون می‌شود، تعادل هورمونی در بدن را بهم می‌زند و شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان سینه قرار می‌دهد. علاوه بر این، با انواع مشکلات سلامتی از جمله آسیب ارگانها، آسیب کبدی و یائسگی زودرس مرتبط است و حتی می‌تواند بر رشد هورمونی جنین‌های مذکر نیز تاثیر بگذارد .

اتحادیه اروپا، DBP را در لوازم آرایش و محصولات مراقبت شخصی ممنوع کرده، در حالی که دولت استرالیا، این ماده‌ی شیمیایی را بعنوان خطری برای سیستم تولید مثل انسان در نظر گرفته است. اگرچه کالیفرنیا، DBP را بعنوان یک ماده‌ی سمی هورمونی و باروری طبقه بندی کرده، اما دولت فدرال، این ماده شیمیایی را بعنوان یک ترکیب سمی به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل است که برخی از برندهای لاک ناخن آمریکایی برای کاهش ترک خوردن لاک، حاوی DBP هستند.

 

تولوئن

تولوئن به لاک اضافه می‌شود، تا به فرمول آن، بافت و پرداختی صاف بدهد. این ماده‌ی شیمیایی در لاک پاک کن‌ها نیز بکار میرود.

از آنجا که تولوئن بخارهای تحریک کننده تولید می‌کند، می‌تواند بیماری‌های تنفسی را تشدید کند. بدتر از آن، این ماده‌ی شیمیایی با آسیب عصبی، کاهش عملکرد مغز، اختلال تنفسی و کاهش شنوایی مرتبط است. تولوئن همچنین می‌تواند باعث اختلالات باروری، مسمومیت سیستم ایمنی بدن و سرطان خون شود. استفاده ازتولوئن توسط اتحادیه اروپا محدود شده و به خانم‌های باردار و کودکان توصیه می‌شود که درمعرض این بخارهای شیمیایی قرار نگیرند.

 

 

فرمالدئید

اکثرا در مواد استحکام بخش و سفت کننده ناخن یافت می شوند. این ماده به عنوان عامل محکم کننده ناخن استفاده می شود. رزین فرمالدهید  به لاک خاصیت ارتجاعی ودوام بیشتری می دهد. این رزین از فرمالدهید ساخته می شود اما  به محض اینکه این ماده تبدیل به رزین می شود خاصیت سمی خود را تا حدودی از دست می دهد .

یک ترکیب سرطان زاست که باعث تحریک پوست، اختلالات پوستی مزمن و سرطان خون، گلو و بینی می‌شود. قرارگیری در معرض سطوح بالای فرمالدئید می‌تواند باعث آسم، تهوع و تشنج شود. این ماده همچنین می‌تواند باعث سقط جنین و رشد غیر طبیعی جنین در زنان باردار شود. این ماده‌ی شیمیایی برای بهبود زمان سایش در لاک‌های ناخن استفاده می‌شود.اتحادیه‌ی اروپا تنها اجازه می‌دهد که این ماده‌ی شیمیایی بطور محدود در محصولات مراقبت شخصی استفاده شود. با این حال، دولت‌های سوئد و ژاپن، فرمالدئید را بطور کامل ممنوع کرده‌اند.

 

کافور

کافور به لاک‌های ناخن، ظاهر براق و درخشان می‌دهد. این ماده‌ی شیمیایی در داروهای سرماخوردگی مانند اسپری‌های بینی و ویکس‌ها نیز بکار می‌رود. اما کافور با التهاب شدید پوست و واکنش‌های آلرژیک مرتبط است، بخصوص هنگامیکه با پوست تماس پیدا کند.

این بخارها می‌توانند آسم را تحریک کنند و باعث تهوع، سر درد و سرگیجه شوند. اتحادیه اروپا به آرامی‌در حال خارج کردن کافور از محصولات مراقبت از بدن است، در حالیکه ایالات متحده، سطح غلظت آن را به ۱۱ درصد محدود می‌کند.

چگونه یک لاک ناخن مطمئن انتخاب کنید

 

اکثر فرمول‌های لاک ناخن حاوی یک یا دو مورد از مواد شیمیایی ذکر شده در بالا هستند. ما توصیه می‌کنیم از برندهای لاک ناخنی استفاده کنید که بصراحت می‌گویند عاری از این مواد شیمیایی هستند. بعضی مارک‌های لاک ناخن می‌گویند که free – big 3 (بدون DBP، فرمالدئید و تولوئن) هستند اما اگر ممکن است به دنبال لاک‌هایی باشید که free – big 5 (بدون هر ۵ ماده بالا) باشند.

 

مواد سمی در لاک

چگونه یک لاک ناخن مطمئن انتخاب کنید

 

اکثر فرمول‌های لاک ناخن حاوی یک یا دو مورد از مواد شیمیایی ذکر شده در بالا هستند. ما توصیه می‌کنیم از برندهای لاک ناخنی استفاده کنید که بصراحت می‌گویند عاری از این مواد شیمیایی هستند. بعضی مارک‌های لاک ناخن می‌گویند که free – big 3 (بدون DBP، فرمالدئید و تولوئن) هستند اما اگر ممکن است به دنبال لاک‌هایی باشید که free – big 5 (بدون هر ۵ ماده بالا) باشند.

و اما خبر خوب…..

در سال جدید تیم ایران نیلز قصد تولید و عرضه لاک های فاقد این مواد شیمیایی را به بازار دارد. با ما بمانید!

نویسنده :

رضا آیرملونژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*