ژل ناخن

ژل ناخن

دو نوع ژل موجود است: ژل سخت و ژل نرم.

دلیل نام‌گذاری ژل سخت این است که پس از عمل‌آوری و خشک شدن، آنقدر سفت می‌شود که از آن می‌توان  برای اکستنشن ناخن استفاده کرد. اکستنشن‌های ناخن، قسمتی از ناخن است که با استفاده از محصولات ناخن برای ادامه دادن ناخن از انتهای طبیعی آن ساخته می‌شوند. ژل‌های نرم به محصولات ژله‌ای گفته می‌شود که برای ساخت اکستنشن ناخن،  بسیار نرم هستند. این محصولات شامل لاک ژل و ژل‌های ضخیم‌‌کننده برای  انجام خدمات طراحی با انواع ژلها می باشند. از لاک ژل برای مانیکور‌های طبیعی که بسیار رو به رواج‌اند، استفاده می‌شود. این نوع مانیکور‌ها به ناخن طبیعی آسیب نمی‌رسانند و پوشش آنها حداقل تا چند هفته بدون ترک، پوسته‌پوسته شدن، کنده شدن و با درخشانی بالا و کاملا سالم روی ناخن باقی می‌ماند.  محصولی که برای ایجاد اکستنشن‌های ناخن مبتنی بر ژل و ناخن‌های ژله‌ای استفاده می‌شود، ژله ای هستند و نباید آن را با ناخن‌های اکریلیکی اشتباه گرفت. ناخن‌های اکریلیکی با استفاده از مونومر مایع و پودر پلیمر ساخته می‌شوند. تمام خدمات ژله‌ای با استفاده از انواع مختلفی از ژل اجرا می‌شوند، که معمولاً در ظروف پلاستیکی یا بطری‌های حاوی لاک ژل به فروش می‌رسند. ژل‌ها همچنین دارای تنوع رنگی می‌باشند. همه‌ی ژل‌ها نیازمند مرحله‌ی عمل‌آوری یا سخت‌شدن، تحت اشعه‌ی نور ماورا‌بنفش (UV) هستند که می‌توان برای این کار از لامپ معمولی یا لامپ‌های ال‌ای‌دی (LED) استفاده کرد.

عمل‌آوری UV یعنی فرآیند شیمیایی که طی آن، آغازگرهای نوری موجود در ژل در معرض تابش UV یا نور آبی‌رنگ قرار می‌گیرند. انرژی حاصل از نور باعث می‌شود که تعداد قابل توجهی از پیوند‌های موجود در مولکول‌های آغاز‌گر شکسته شده و رادیکال‌های آزاد تشکیل دهند. سپس این رادیکال‌ها به پیوند‌های دوگانه‌ی موجود  در مولکول‌های ترکیبی ژل حمله کرده، و باعث آغاز یک واکنش پولیمریزه‌ شدن‌ می‌شوند که در نهایت تمام مولکول‌های موجود در ژل را دربرمی‌گیرد.  ژل‌ها معمولا حاوی مخلوطی از منومر‌های اکریلیکی و اولیگومر‌ها (نوعی پلیمر سبک) هستند که با یکدیگر ترکیب شده و طی فرآیند پولیمریزه‌ شدن زنجیره‌ای بلند و به هم متصل را تشکیل می‌دهند، فرآیندی که با نام پیوند‌متقاطع نیز شناخته می‌شود. این زنجیرهای به‌هم متصل و بلند، باعث سخت‌شدن ژل و مقاوم‌شدن آن از نظر شیمیایی می‌شوند. معمولاً پس اتمام اکستنشن ناخن‌ها و/یا مانیکور طبیعی، یک لایه‌ی  تر و چسبناک روی ناخن باقی می‌ماند که به آن «لایه‌ی مهار» نیز می‌گویند، و می‌توان آن را بوسیله‌ی یک دستمال کاملاً بدون پرزِ آغشته به تمیزکننده ژل، پاک کرده و از بین برد.  این فرآیند معمولا با مالیدن روغن کوتیکول به تمام انگشتان به اتمام می‌رسد، که باعث تغذیه‌ی مجدد پوسته‌ی ناخن بعد از استفاده‌ی زیاد از الکل می‌شود.

 

ژل ناخن

کاشت ژل ناخن در مقایسه‌ با سایر کاشت های ناخن

ناخن‌های اکریلیکی

ناخن‌های اکریلیکی نوع مرسوم‌تری از روش های کاشت ناخن هستند و به آنها «ناخن‌های لیکویید و پودر» نیز می‌گویند. دهه‌هاست که  این نوع ناخن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالیکه از اضافه شدن محصولات مربوط به ژل‌های ناخن به صنعت ناخن زمان زیادی نمی‌گذرد، و اولین بار این ناخن در دهه‌ی ۱۹۸۰ معرفی شدند. متداول ترین نوع خدمات ناخن‌های اکریلیکی، ناخن‌های سفید و صورتی هستند، که در آنها از اکریلیک صورتی‌رنگ و پودر اکریلیک سفید برای ایجاد فرنچ بسیار مقاوم و جلوه‌‌ای زیبا استفاده می‌کنند. دقیقاً مثل ژل‌ ناخن، در اکستنشن ناخن اکریلیکی هم برای ایجاد ناخن‌ها و نوک‌های برجسته و تزئینی، می‌توان از فرمرهای مختلف استفاده کرد. فرمر‌ها برچسب‌های مخصوصی هستند که بر روی انتهای هر انگشت و در زیر ناخن قرار داده شده و ثابت می‌گردند، در نتیجه اکریلیک خمیری را می‌توان روی اکستنشن ناخن بصورت نقش‌ برجسته در انتهای ناخن اجرا کرد. بنابراین، هر کدام از اکستنشن‌های ناخن یکی یکی نقش برجسته می شود و به همین دلیل است که این فرآیند «برجسته سازی» یا «ناخن‌های برجسته» (ناخن‌های ژورنالی) نام‌گذاری شده است. این تیپ ها، محصولات پلاستیکی ساده‌ هستند که بصورت انبوه تولید می شوند و آنها را با استفاده از رزین ناخن  به لبه‌ی ناخن‌ها می‌چسبانند. هرکدام از تیپ های ناخن‌ها  قبل از اعمال اکریلیک مایع و ساخته‌شده اکستنشن ناخن، کوتاه‌شده و به شکل دلخواه درآورده می‌شوند.

 

ژل ناخن

مزایای ژل‌ ناخن

 • این ناخن‌ها برای افرادی که به اکریلیک یا رزین ناخن حساسیت دارند، قابل استفاده بوده و آنها نیز می‌توانند از خدمات اکستنشن ناخن لذت ببرند.
 • انتخاب سالم‌تری برای ناخن‌های شما هستند.
 • از پوشش‌های معمولی، سریع‌تر خشک می‌شوند.
 • با پودر‌ ناخن تفاوت دارند.
 • دوام‌ آنها از پوشش‌های معمولی بیشتر است.
 • تعداد زیادی از مشتری‌های ژل‌های ناخن گزارش کرده‌اند که این ناخن‌ها حس طبیعی‌تری داشته و آن حالت سفت و سخت اکستنشن ناخن اکریلیکی را ندارند.
 • ژل‌های نرم به سادگی با استون پاک می‌شوند، کافی است تنها 8 الی ۱۵ دقیقه ناخن خود را در استون نگه داشته و سپس پاک کنید، و کوچکترین آسیبی به ناخن طبیعی شما نمی‌زنند.
 • مانیکور‌ طبیعی می‌تواند بدون ترک‌خوردگی، پوسته‌پوسته‌شدن و کنده‌شدن، تا ۳ هفته روی ناخن شما باقی بماند.
 • براق‌ تر و صیقلی‌تر ‌اند.
 • ژل‌های ناخن کاملاً بدون بو هستند.
 • مدت زمان عمل‌آوری و خشک‌شدن آنها در صورت استفاده از لامپ ال‌ای‌دی بسیار کوتاه است. این زمان با استفاده از یک لامپ ال‌ای‌دی 36‌واتی می‌توان تا 5الی ۱۰ ثانیه کاهش یابد. به مرور زمان همواره لامپ‌های قوی‌تری در دسترس خواهند بود و می‌توانید از آنها استفاده کنید.
 • ژل‌های ناخن به این معنی است که ناخن‌ها بلافاصله بعد از اتمام سرویس خشک می شوند، پس خیالتان راحت باشد.
 • درخشانی و براقیت خود را حفظ می‌کند و مانند پوشش‌های معمولی ناخن به مرور زمان کدر نمی‌شود.
 • اکریلیک بسیار محکم‌تر و سفت‌تر است، لازم است که ناخن‌هایمان در برخورد با اشیای سخت خم شوند. ژل این انعطاف‌پذیری لازم را فراهم می‌کند. ژل بار نیروی وارده را تحمل کرده و ممکن است ترک بردارد، اما درعوض ناخن تان نمی‌شکند.

 

ژل ناخن

معایب ژل‌ ناخن

 

 • استفاده از آنها توسط خود فرد ممکن است بسیار پیچیده و سخت باشد.
 • اگر در یک سالن حرفه‌ای کاشته‌ نشوند، ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد.
 • گران‌تر از موارد مشابه ( پودر و مونومر) هستند.
 • برداشتن و حذف آنها سخت‌تر از پوشش‌های مرسوم ناخن است.

 

ژل ناخن

نویسنده :

رضا آیرملونژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*